Loading

2. Uluslararası Zeytinburnu Öykü Festivali 'Bu Senin Hikayen' sloganı ile başlıyor

Haber Kaynağı

Bu yıl 2'ncisi düzenlenecek olan Uluslararası Zeytinburnu Öykü Festivali 21-25 Mart 2017 tarihleri arasında İstanbul'da gerçekleşecek. Yerli-yabancı 34 öykücünün yer alacağı festivalin bu yılki onur konuğu ise usta öykücü Hüseyin Su olacak.

Zeytinburnu Belediyesince düzenlenen, danışmanlığını Cemal Şakar'ın, genel sanat yönetmenliğini öykücü Aykut Ertuğrul'un yaptığı 2. Uluslararası Zeytinburnu Öykü Festivali, bu yıl da konuk isimlerin coğrafi çeşitliliği ile dikkat çekiyor. Rusya, Makedonya, Filistin, Mısır, Bosna-Hersek, Fas, Yunanistan, Suriye, Rusya, Makedonya, Filistin, Mısır, Bosna-Hersek, Fas, Yunanistan, Suriye, Slovakya gibi ülkelerden yabancı öykücülerin yer aldığı festivalin yerli öykücüleri arasında da Ali Haydar Haksal, Sadık Yalsızuçanlar, Yıldız Ramazanoğlu, Mustafa Çiftçi, Sedat Demir ve Aliye Akan gibi isimler bulunuyor.


Final gecesinde ‘Bilgi Evleri Zeytinburnu Öykü Yarışması’nın yapılacağı festival, bu yıl daha da genişletilmiş içeriğiyle sanatseverlerle buluşacak.

Festival, 21 Mart Salı akşamı, saat 19.00'da Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi'nde gerçekleşecek açılış töreni ile başlayacak. Açılış gecesinde ünlü sanatçılar Erkan Oğur ve İsmail Hakkı Demircioğlu konser verecek. Geçtiğimiz yıl alanında bir ilk olma özelliğiyle İstanbul'da edebiyatseverlerin yoğun ilgi gösterdiği festivali, ilk yılında 10 bini aşkın öyküsever takip etmişti.

Zeytinburnu Belediyesi Genel Sanat Yönetmeni Aykut Ertuğrul ise, festivalin 2. sini düzenlemekten mutluluk duyduklarını ifade ederek, şunları aktardı:

“Biz bu yarışma için tema belirlemiyoruz, yönlendirmeye gerek olmadığını düşünüyoruz çünkü tema kendi kendine beliriyor bize göre. Mesela, bu yıl yarışmada gelen öyküler arasında 15 Temmuz ön plandaydı. Buna da şöyle diyebiliriz, sokakta olan, yaşayan genç arkadaşlarımız hayattan bağımsız değiller ve çok iç içeler bunu görmek de bir öykücü olarak benim için umut verici oldu. Konu verdiğimizde bunun bir kompozisyona dönüşme riski oluyor o yüzden biz tema belirlememeyi tercih ediyoruz. “

2. Uluslararası Zeytinburnu Öykü Festivali 'Bu Senin Hikayen' sloganı ile başlıyor