Loading

Kız kardeşlerimiz ciddi sıkıntı çekti

Haber Kaynağı

Postmodern darbe olarak adlandırılan 28 Şubat sürecinin 19. yıl dönümünde 19 yönetmen, 19 kısa filme imza atacak. 28 Şubat her yönüyle ele alınacak.

 Türkiye demokrasisinin en hassas kırılma noktalarından olan döneme ışık tutmak için “ 28 Şubat Reşit Oldu” başlığıyla, 19. yıl dönümünde 19 yönetmen, 19 kısa filme imza atılıyor. Sancak Medya tarafından, TRT Televizyonu için hazırlanan “ 28 Şubat Reşit Oldu” projesi, TBMM Milli Saraylar’a bağlı Saray Koleksiyonları Müzesi Sanat Galerisi’nde tanıtıldı.

Sancak Medya Yönetim Kurulu Başkanı Muhammed Hakan Sancaktutan, “Proje, Türkiye demokrasisinin, en hassas kırılma noktalarından biri olan sürece ışık tutmak amacıyla hazırlandı” dedi. Türk halkının yakın geçmişiyle muhasebesini sağlamak istediklerini kaydeden Sancaktutan, “Bu amaçla projemizde yer alan 19 değerli yönetmenin vizöründen döneme bakacağız” dedi. Proje kapsamında çekimlerine başlanan filmler, 28 Şubat 2016'dan itibaren yayınlanmaya başlanacak. Proje Koordinatörü Abdulhamit Güler de, ‘ 28 Şubat’tan sonra doğan kuşağın, ‘ 28 Şubat’a dair hiçbir şey bilmediğine işaret ederek, “ 28 Şubat’a dair neler yapılmalı diye düşündüğümde, aklıma bu proje geldi ” diye konuştu.

Kız kardeşlerimiz ciddi sıkıntı çekti

28 Şubat sürecini yaşayanlardan biri olduğunu vurgulayan TRT Televizyon Dairesi Başkanı Tuncay Yürekli, “Özellikle kız kardeşlerimiz ciddi sıkıntı çekti. Sürgünler yaşandı. Baskılar, psikolojik baskılar oluşturuldu. Fiili saldırılara uğradılar. Birilerinin bunu muhakkak ortaya koyup değerlendirmesi lazımdı. Bunun TRT olması çok önemli. Önceki dönemlerde o kadar uzaklaştırılmışız ki TRT’den, içimizden birilerinin bunu yapıyor olması çok değerli” dedi.

Kız kardeşlerimiz ciddi sıkıntı çekti