Loading

"28 Şubat Reşit Oldu"

Haber Kaynağı

28 Şubat Postmodern Darbesi'nin 19. yıl dönümünde, 19 yönetmenin, 19 kısa filme imza atacağı proje tanıtıldı

28 Şubat Postmodern Darbesi'nin 19. yıl dönümü dolayısıyla, 19 yönetmenin, 19 kısa filme imza atacağı projenin tanıtımı yapıldı.

"28 Şubat Reşit Oldu" başlığıyla, Sancak Medya tarafından, TRT Televizyonu için hazırlanan projenin lansmanı, TBMM Milli Saraylar'a bağlı Saray Koleksiyonları Müzesi Sanat Galerisi'nde gerçekleştirildi.

Toplantıda konuşan TRT Televizyon Dairesi Başkanı Tuncay Yürekli, 28 Şubat sürecini yaşayanlardan biri olduğunu belirterek, "Özellikle kız kardeşlerimiz ciddi anlamda sıkıntı çektiler. Sürgünler yaşandı. Baskılar, psikolojik baskılar oluşturuldu. Fiili saldırılara uğradılar. Birilerinin bunu muhakkak ortaya koyup değerlendirmesi lazımdı. Bunun TRT olması çok önemli. Önceki dönemlerde o kadar uzaklaştırılmışız ki TRT'den, içimizden birilerinin bunu yapıyor olması çok değerli" dedi.

"SİNEMA, POSTMODERN ZAMANIN EN ETKİLİ ARACI"
Projenin koordinatörü Abdulhamit Güler, "28 Şubat"tan sonra doğan kuşağın, "28 Şubat"a dair hiçbir şey bilmediğine işaret ederek, "Bugüne kadar sinema alanında 28 Şubat'a dair hiçbir şey yapılmadığından yola çıkarak, neler yapılmalı diye düşündüğümde, aklıma bu proje geldi" diye konuştu.

Projedeki filmlere ilişkin, "Neden uzun metraj değil?" sorusunun akla gelebileceğini kaydeden Güler, "Sinema en pahalı sanat ama bir o kadar da postmodern zamanın en etkili aracı denebilir. Bu en pahalı sanatın, en etkili şekilde icra edildiği formlardan biri, kısa film. Bir şey yapılıyorsa, çok sayıda kişinin el vererek yapmasıyla, bu işin daha hakkaniyetli olacağını düşünmüştüm. Özellikle teşekkür etmek gerekiyor ki TRT de proje oraya gittiğinden beri önem verdiğinden, bu proje bu aşamaya geldi" ifadelerini kullandı.

Sancak Medya Yönetim Kurulu Başkanı Muhammed Hakan Sancaktutan da sanat dilinin, toplumsal farkındalığa hizmet edeceğine inandıklarını dile getirdi.

28 Şubat sürecine dikkati çeken Sancaktutan, şu bilgileri verdi: "Aslında '28 Şubat' filmleri projesi, Türkiye demokrasisinin, en hassas kırılma noktalarından biri olan, aslında etkilerini ve uygulamalarını, dünyada değişen konjonktüre uydurarak devam eden hadiseler silsilesine ışık tutmak amacıyla hazırlanmıştır. Hali hazırda, zaman zaman karşılaştığımız, algı yönetimi ve kitle manipülasyonlarıyla, toplumun samimi duygularını suistimal eden yüksek aklın deşifresi ve Türk halkının yakın geçmişiyle muhasebesini sağlamak istiyoruz. Bu amaçla projemizde yer alan 19 değerli yönetmenin vizöründen döneme bakacağız."

"28 ŞUBAT, ÇOCUKLUĞUMDA SİLİK BİRKAÇ ANI OLARAK BULUNUYOR"
Projeye "Ölülere Esemes Çekilmez" isimli filmiyle katılan yönetmen Kaan Burak Şen ise AA muhabirine yaptığı açıklamada, bugünden "28 Şubat"a bakmaya çalışacağını aktararak, "Yaşanan gerçekler, göz hizamızın dışında dahi olsa, varlığını yine de hissettirirler. 28 Şubat da benim için böyle. Çocukluğumda silik birkaç anı olarak bulunuyor. Aileden, büyüklerden, neler olduğuna dair hikayeler dinledik" dedi.

Filmin konusundan da söz eden Şen, "Yaşlı bir kadının zikirmatiğini sıfırlayan punkçı bir gencin, suçluluk duygusu içerisine girmesiyle birlikte, kendisiyle yüzleşmesini ve babası hakkında bilmediği şeyleri öğrenmesini göreceğiz" ifadelerini kullandı.

FİLMLER 28 ŞUBAT 2016'DAN İTİBAREN YAYINLANACAK
Proje kapsamında çekimlerine başlanan filmler, 28 Şubat 2016'dan itibaren yayınlanmaya başlanacak.

Yönetmen Mesut Uçakan "Sinan", Atalay Taşdiken ve Zeynep Delav "Derin Darbe", Sinan Çetin, Sevda Noyan ve Münib Engin Noyan "Şubat Soğuğu", Hüseyin Karabey "İkna", Gökhan Yorgancıgil "Ayla", Nazif Tunç "Müjdeci Mektuplar" isimli filmleriyle projeye katılacak.

Oğuz Yalçın "İnancım Bana Kalsın", Ahmet Sönmez "Füruat", Tayfur Aydın "General", İsmail Kılıçarslan "Bin Yıl", Sinan Sertel "Topluiğne", Koray Sevindi "Döngü", Esra Elönü ve Süleyman Civliz "Sordum Sarı Çiçeğe", Abdulhamit Güler "Miki Maus", Seyid Çolak "28 Şubat: Uzay", Fahri Hattatoğlu "Yokuş", Yeşim Tonbaz "Fasıla", Rabia Bozkurt ise "Darb-ı Mesel" filmi ile projede yer alacak.

"28 Şubat Reşit Oldu"