Loading

"28 Şubat'' darbesi sinemaya konu oluyor

Haber Kaynağı

28 Şubat darbesinin 19'ncu yıldönümünde başörtüsü yasağı, dindarların ibadet sıkıntıları, eğitimci ve öğrencilerin mağduriyetleri filme konu oluyor.

"28 Şubat" proje koordinatörü Abdulhamit Güler, "Başörtü yasağı, dindarların ibadet sıkıntıları, sosyal ve kültürel alandaki zorluklar, mütedeyyin bir askerin kışla ve civarında yaşadıkları, yaşayamadıkları, eğitimcilerin, öğrencilerin, sendikacıların, esnafların, iş adamlarının, aşıkların, işsizlerin ve siyasetçilerin mağduriyetlerini filme alacağız" dedi.

Sancak Medya'nın TRT için hazırlayacağı "28 Şubat" konulu proje koordinatörü Abdulhamit Güler, AA muhabirine yaptığı açıklamada "28 Şubat postmodern darbesinin 19. yıl dönümünde, 19 yönetmen, 19 kısa filme imzasını atacak. Türk sinemasının önemli yönetmen ve senaristleriyle, gelecek vaat eden genç yönetmenleri bir araya getirdiğimiz projede, artık reşit olan 28 Şubat’ı her yönüyle ele alacağız" diye konuştu.

Güler, yaklaşık 2 yıldır proje üzerinde çalıştığını kaydederek, şu bilgileri verdi:

"Türkiye’de projeyi hakkıyla ele alabileceğimiz tek mecranın TRT olduğunu düşündük. Kurum yönetimi de projeyi önemseyerek bizimle yola çıktı ve inşallah proje kapsamında çekilen 28 Şubat filmlerini, 2016 yılında izleyeceğiz. Sinemasal anlamda, 28 Şubat postmodern darbesi ile alakalı böylesine büyük boyutlu bir çalışma ilk defa hayata geçmiş olacak."

Muhabir: Saliha Özdemir

"28 Şubat'' darbesi sinemaya konu oluyor