Loading

Türkiye bizi onurlandırdı

Haber Kaynağı

Amal Kassir: “Babam Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı çok seviyor. Türk Hükümeti’nin Suriyeli insanlar için yaptığı yardımlar ve zarif politikalar bizi onurlandırıyor. Böyle güzel bir ülkenin şiir festivaline katılmak benim için çok güzel bir duygu.”

SÖYLEŞİ: ÖZLEM DOĞAN

milat.ozlem@gmail.com

Uluslararası Üsküdar Şiir Festivali kapsamında Türkiye’ye gelen aktivist şairlerden Suriyeli Amal Kassir ve Somalili Abdullahi Botan’la, edebiyatçı gözünden İslam dünyasının durumunu değerlendirdik.

KİMLİĞİMİZDEN KOPMADIK

Şair Amal Kassir kimdir?

Ben, Amerikalı bir anneyle Arap bir babanın kızıyım. Ailemiz bizi sevgi ve şefkatle büyüttü. Kardeşlerim de akademisyen ve yazardır. Hepimiz Suriye için bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Suriye’deki savaş hakkında çok şey biliyoruz. 5 kardeşim de ben de kimliğimizden kopmadık.

Suriyeli bir şair olarak ülkenizde yaşanan savaşı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Üç yıl boyunca Suriye’de yaşadım. Bir şair olarak Suriye’de yaşananları oldukça kalp kırıcı buluyorum. Suriye’de dört-beş senedir anlatılamaz bir acı yaşanıyor. İnsanlara “Suriye yok olurken siz neredeydiniz” diye sormak istiyorum. Artık orada yok olacak bir ülke kalmadı. Anneler, babalar, çocuklar ve yaşlılar doğduğu toprakları terk etmek zorunda kaldı.

SURİYE’DE YAŞAM DURDU

Esed rejimi Suriyeliler üzerinde her türlü işkence metodunu kullanıyor. Bu saldırı ve işkencelere maruz kalan akrabalarınız oldu mu?

Kimyasal saldırılar benim akrabalarımın yaşadığı sokakta gerçekleşti ve akrabalarımdan 23 kişi hayatını kaybetti. 13 yaşındaki bir yakınım da sniper tarafından başının arkasından vurularak şehit edildi. Artık Suriye’de yaşamak ve nefes almak oldukça zor.

Bir edebiyatçı olarak siz Suriye için neler yapıyorsunuz?

Suriye’deki zulümlere yoğunlaşmaktansa bu zulmün sıradan insanların yaşamları üzerindeki yıkımı ve etkileri üzerinde tartışmalıyız. Bununla birlikte savaşın içinde yeşeren bir gül umudu ile onlara ümit vermek istiyorum. Çünkü Suriye’nin ve Suriyelilerin umuda ihtiyacı var.

Türkiye bizi onurlandırdı