Loading

PROJECT DETAIL

ULUSLARARASI ÜSKÜDAR ŞİİR FESTİVALİ

  • PROJECT DATE : 2015 / APRİL

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen’in desteğiyle; İsmail Kılıçarslan’ın koordinasyonunu ve Prof. Dr. Hüsrev Hatemi’nin başkanlığını yaptığı festival, 4 Nisan Cumartesi günü İnce Saz Konseri ile açılış yapacak. 8 gün boyunca 25 farklı etkinliğin düzenleneceği festival kapsamında dünyanın dört bir yanından şiirin ustaları ağırlanacak.
Festivalin basın toplantısı bugün Kız Kulesi’nde yapıldı. Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen’in babasının vefatı nedeniyle katılamadığı toplantıda Türkmen’i temsilen Üsküdar Belediye Başkan Yardımcısı Sedat Ayyıldız vardı. Ayyıldız yaptığı konuşmada, Üsküdar'ın dünya güzeli bir şehir olduğunu, kültür ve sanatın kök salarak hayat bulduğu bir şehir güzeli, bir altın şehir olduğunu vurguladı. Türkmen, tarihi dokusunun, insana huzur veren manevi atmosferi ve doğal güzellikleriyle yüzyıllardır sanatçıların ilham kaynağı olmaya devam ettiğini belirterek "Uluslararası Üsküdar Şiir Festivalini, şairin ve şiirin aziz şehri, şiir şehir Üsküdar'ı yaşamak, yaşatmak ve paylaşmak için düzenledik. Şair dostlarımıza, şiir sever insanımıza selam olsun. Festivalimiz hayırlı olsun" dedi.
Festival Onursal Başkanı Hüsrev Hatemi ise Çağlayan’daki saldırıyı hakkında konuştu. Hatemi, “Neşesiz geldim. İçimiz acıyla dolu. Ama düşmanları sevindirmemek için matem havasında olmayacağız. Şiire sıkı sıkıya tutunup birbirimize destek olacağız.” dedi.
“Şiir en çok Üsküdar’a yakışır”
Şiir en çok hangi semte yakışır deseler kuşkusuz Üsküdar deriz. Üsküdar edebiyat mahremidir, şiirle arası hep iyi olmuştur diyen Festival Koordinatörü İsmail Kılıçarslan, bu nedenle böyle büyük bir festivalin Üsküdar’da olmasından dolayı sevinçli olduklarını belirterek, “Bu festivalde 8 gün boyunca şiirin demokratik şekilde yaygınlaşması ve geniş kitlelere ulaşması için etkinlikler yapacağız. Festival sonunda da iki şairimize ödül vereceğiz. Katılımın yoğun olmasını bekliyoruz. Uluslararası öneme sahip festivalimizde 19’u yabancı 35 şairin yer katılacak. Suriye, Almanya, Hindistan, Arjantin, Hırvatistan, Filistin, Polonya, İspanya, Kuveyt ve Somali’den önemli şairlerin olacağı festivalde dikkat çeken isimler de bulunuyor. Toplama kamplarında büyüyen Polonyalı şair Ryszard Krynicki, sürgün edilen devrimci şair Leopoldo Castilla, yerleşik Arap ideolojisine karşı duran Kuveytli aktivist şair Saadia Muharref bunlar arasında.” dedi.
Şiir salonlardan okullara taşınıyor
Kılıçarslan: “Festival kapsamında “Şiir Okulda” etkinliği düzenliyoruz. 5 tanesi Üsküdar’daki üniversitelerde, 13 tanesi ise liselerde toplam 18 okula gideceğiz. Amacımız şiirin demokratik olarak yaygınlaştırılması için, şiirin sadece salonlarda değil aynı zamanda okullarda öğrencilerle de buluşturulması. Böylece şiir gençlerle buluşarak yeni nesil içinde kendine daha fazla yer edinebilecek.” diye konuştu.
Somali ve Hüsrev Hatemi özel geceleri
Festival kapsamında 2 özel gece düzenlenecek. Biri Somali Gecesi diğeri ise Festival Başkanlığını yapan Prof. Dr. Hüsrev Hatemi- Festival Başkanı Gecesi. Film gösterimi, şiir okumaları ve panelin yapılacağı Somali gecesine 4 önemli Somali şairi katılacak. Festival Başkanı Gecesine ise İbrahim Tenekeci, Suavi Kemal Yazgıç ve Yakup Gelir gibi önemli şairler şiirleriyle eşlik edecek. Gece sonunda ise Grup Abra konser verecek.
Türkiye’den 16 şair katılacak
Türkiye’den; Fatma Şengil Süzer, Ahmet Murat, Metin Celal, Şakir Kurtulmuş, Selahattin Yolgiden, Zeynep Tuğçe Karadağ, Emel Özkan, Fatih M. Atasever, Gökhan Ergür, Nurettin Durman, Ali Emre, Raşit Ulaş, Oktay Taftalı, Hakan Arslanbenzer, İbrahim Tenekeci ve Suavi Kemal Yazgıç da festivalde şiir dinletisi yapacak şairler arasında.